jak wyczyścić fugi

Jak wyczyścić fugi

W poniższym artykule dowiesz się jak wyczyścić fugi, a także jakie są popularne domowe sposoby na usunięcie brudu i pleśni. Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania. 

Dobrze dobrana fuga do płytek ceramicznych często podkreśla jej walor. Niestety ulega ona zabrudzeniu, i szczególnie jest to widoczne na jej jaśniejszych odcieniach. 

Rekomendowaną praktyką jest częste przemywanie fug nawet wodą z płynem do podłóg. Dzięki temu możemy cieszyć się czystymi fugami, a także zapobiegamy powstawaniu grzybów, oraz pleśni, pozbywając się bieżących zanieczyszczeń. W trakcie codziennych porządków świetnie sprawdzi się parownica, gorąca para pozbywa się zanieczyszczeń, i odkaża daną przestrzeń. 

Preparaty chemiczne do czyszczenia fug

 

czyszczenie fug

Fugi możemy wyczyścić specjalnie do tego dedykowanym preparatem.

Na rynku znajdziemy wiele rekomendowanych do tego produktów. 

Na portalu sposobnaczystosc.com   zajdziemy ranking najbardziej skutecznych preparatów, który prezentuje się następująco:

1. Płyn Hap Win 1l czyszczenie fug

2.Hg Środek Czyszczący Czyste Fugi 500Ml 135050129

3.KERAKOLL F KERAKOLL FUGA-SOAP ECO 1lt

4.Pomoc Domowa Środek Czyszczący Fugi

5. Oro Preparat Do Czyszczenia Fug 500Ml

Jak wyczyścić fugi na podłodze domowe sposoby

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na czyszczenie fug jest przygotowanie mieszanki z dodatkiem soku z cytryny, a także gruboziastnistej soli. Powstałą pastę należy umieścić na fugach, i pozostawić na kilkanaście minut. Następnie należy wyczyścić pozostałość nawilżoną szmatką, a pozostałe zanieczyszczenia wyszorować z użyciem większej siły za pomocą gąbki z pastą.

Do oczyszczenia fug, szczególnie tych znajdujących się w kuchni, które są narażone na tłuszcz – poleca się proszek do pieczenia. Jego niewielką ilość w połączeniu z wodą należy pozostawić jakiś czas na fugach, a następnie zmyć. 

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie wody utlenionej, lub połączenia octu z płynem do naczyń i wodą. 

Do czyszczenia fug możemy także wykorzystać magiczną gąbkę, która w połączeniu z wodą ma pomóc usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Często na opakowaniach tego rodzaju gąbek pojawia się informacja, że są dedykowane właśnie do czyszczenia fug. 

Jak wyczyścić białe fugi

fugi domowe sposoby

Białe fugi są częstą zmorą prawie wszystkich jej posiadaczy. Dlatego też coraz częściej stosuje się fugi o nieco ciemniejszych odcieniach – np. szarych. Dzięki temu wszelkie zabrudzenia są mniej widoczne. 

Co jednak gdy już jesteśmy posiadaczami białych fug? W skrajnych przypadkach można je po prostu pomalować. Najpierw warto jednak spróbować je wyczyścić. Można wówczas użyć wcześniej rekomendowanych preparatów chemicznych. Do białych fug idealnie sprawdza się także wyżej opisana pasta przygotowana z cytryny i soli. Cytryna ma właściwości rozjaśniające, dzięki temu może pomóc wybielić zszarzałą powierzchnię. 

Kolejnym sposobem dedykowanym na wyczyszczenia białych fug jest  jest użycie szczoteczki i pasty do zębów. Ten sposób szczególnie sprawdzi się na przeżółkłych powierzchniach. Pastę należy pozostawić na fudze na jakiś czas, a następnie wyszorować szczoteczką. 

Malowanie fug?

Z praktyką malowania fug możemy spotkać się już do jakiegoś czasu. Podobnie ma się sytuacja z malowaniem płytek. Taki trend spopularyzował m.in. home stading – polegający na przygotowaniu danej nieruchomości do sprzedaży lub też wynajmu. Najczęściej są to nieruchomości z rynku wtórnego. Zatem jeżeli zależy nam na wizualnej poprawie i oszczędności – nadszarpnięte zębem czasu elementy po prostu malujemy. Do malowania fug należy się jednak odpowiednio przygotować. Powinno się oczyścić fugi z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń, a następnie pomalować specjalną farbą. Produkt ten zawiera spoiwo polimerowe, wypełniacze i środki modyfikujące, to wszystko sprawia, że farba ta charakteryzuje się dużą przyczepnością, bardzo dobrym kryciem, a także odpornością na ścieranie. 

Fugi pleśń

fugi pleśń

Domowym sposobem na oczyszczenie pleśni z fug jest przygotowanie mieszanki sody oczyszczonej z octem. Mieszankę pozostawiamy na ok. 20 minut a następnie spłukujemy wodą. 

W bardziej odpornych przypadkach należy zastosować chemiczny preparat.

Należy pamiętać, że pleśń jest niebezpieczna dla naszego zdrowia, dlatego warto na bieżąco się jej pozbywać.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *