płytki na taras

Płytki na taras

Płytki na taras – na co zwrócić uwagę

Małymi krokami zbliża się wiosna, więc warto zacząć myśleć o tarasie, na którym w okresie wiosenno-letnim spędzamy dużo czasu. Poniżej dowiesz się dlaczego płytki na taras są bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Istotne parametry 

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie każde płytki będą nadawały się na przestrzeń tarasową czy też balkonową. Muszą bowiem spełniać kilka ważnych kryteriów, dzięki którym w sposób bezpieczny i praktyczny będziemy je użytkować. 

Po pierwsze muszą być odporne zarówno na mrozy jak i wysokie temperatury, ze względu na klimat w jakim żyjemy. Jeżeli chodzi o kwestię mrozu, płytki na taras powinny mieć niską porowatość, dlatego, że w szczelinach zbiera się wilgoć, która przy zamarzaniu może przyczynić się do pękania płytek. Zatem im mniej porów, czy wszelkiego rodzaju szczelin, tym bardziej wydłuża się żywotność płytki.

Co równie ważne płytki, które będą wykorzystane na taras czy schody zewnętrzne powinny być antypoślizgowe. Ta właściwość jest oznaczana symbolem R, oraz cyfrą – im wyższa cyfra tym dana płytka wykazuje większe właściwości antypoślizgowe. Do płytek z przeznaczeniem zewnętrznym, rekomenduje się oznaczenie co najmniej na poziomie R10. 

Istotną kwestią jest także ich nasiąkliwośc, która nie powinna przekraczać 3%. W tym przypadku im mniejsza liczba, tym bardziej korzystna, jeżeli chodzi o przeznaczenie danej płytki na taras, schody czy balkon. Wówczas zmniejszamy ryzyko gromadzenia się wilgoci. 

Dodatkowo powinny posiadać wysoką klasę ścieralności oraz być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Polecamy wybierać płytki o twardości oznaczonej jako 5 lub 6, o co najmniej IV klasie ścieralności. 

płytki tarasowe

Płytki, drewno czy kamień naturalny 

Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt wizualny. Obecnie płytki gresowe potrafią w doskonały sposób imitować niemal każdy materiał – od betonu, przez kamień naturalny,  po drewno. Warto zwrócić uwagę, że ten ostatni materiał wymaga dużo więcej uwagi i pielęgnacji, niż płytka drewnopodobna. Aby zachować wszystkie właściwości drewna, zarówno wizualne jak i użytkowe należy systematycznie je impregnować. O te kwestie nie musimy martwić się wybierając płytkę gresową. Co do kamienia naturalnego, mimo jego niepodważalnego aspektu wizualnego, jest on niestety bardzo drogim materiałem. Dostępna mnogość zarówno kolorów, jak i wzorów płytek, pozwoli na zachowanie wysokiego waloru wizualnego, ograniczając przy tym koszty. 

Co do kwestii wizualnych zwróć także uwagę na odpowiednią powierzchnię płytek. Wybierając rozmiar 40×40, czy 60×60 musisz liczyć się z dużą ilością łączeń oraz fug. Taras optycznie powiększą większe formaty, tym samym stwarzając wrażenie jednolitej przestrzeni.

Zobacz także:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *